Súťaž vo varení gulášu, súbežné jazdy ťahačov kamiónov, či obľúbené jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici. Aj také boli septembrové jazdy električiek rady 411 do Trenčianskych Teplíc, ktoré sme zorganizovali v sobotu 9. septembra 2017.

Ešte sme si ani poriadne neoddýchli od sezónnej premádzky a už tu bola ďalšia akcia pre verejnosť. Druhú septembrovú sobotu bolo v areáli nášho depa už od rána poriadne rušno. Postaralo sa o to päť súťažných tímov, ktorí sa rozhodli zabojovať o najlepší trežkársky guláš v tomto roku. Nebolo to však jednoduché, lebo porota hodnotila nie len celkový vizuálny vzhľad, ale aj vôňu, konzistenciu a úpravu mäsa. Aby bol guláš čo najlepší, museli sa do jeho prípravy zapojiť všetci členovia súťažného tímu.

A keď sa mäso varilo a omamná vôňa gulášu sa šírila široko-ďaleko, súťažiaci využili čas a dali si malý dezert v podobe chleba so slaninou a cibuľou, chutnou nátierkou a s malým kalíškom na povzbudenie trávenia. Areál depa sa medzitým začal postupne zapĺňať zvedavými návštevníkmi, ktorí by sa najradšej hneď pustili do jedenia tejto pochúťky. A hoci ich to väčšinou ťahalo k jednotlivým kotlíkom, museli vydržať až do 13-tej hodiny kedy sa gulášik konečne dovaril a prišiel čas na jeho hodnotenie odbornou porotou.


Jeden zo súťažných tímov nám ochotne zapózoval pred objektívom fotoaparátu

Zatiaľ čo jednotlivé tímy usilovne varili, my sme pre našich návštevníkov pripravovali ďalšie atrakcie. Veď ako sa hovorí, nielen gulášom je človek sýty. Tí čo prišli do nášho depa skôr mali možnosť vidieť „výstavbu“ trate Trenčianskej miniatúrnej železnice. Po dlhom čase sa naskytla jedinečná príležitosť vzhliadnuť súpravu troch električiek. Na električke 411.902-0 známej aj pod prezývkou Delimonka ešte stále prebieha rekonštrukcia a preto bola pripojená do súpravy len z dôvodu prípravy areálu depa na podujatie.


Po viac ako 2 rokoch bolo opäť možné vzhliadnuť súpravu troch električiek.

Ani sme sa nenazdali a odborná porota zaujala svoje miesto, aby dôkladne ohodnotila niekoľkohodinové úsilie majstrov vo varení gulášu. A zatiaľ čo sa v depe oceňovali tri najlepšie súťažné tímy, dvojica električiek rady 411 sa vydala na prvú zo štvorice jázd do Trenčianskych Teplíc. V električke si každý našiel svoje miesto na sedenie a mohol sa začítať do propagačných materiálov a dozvedieť sa viac o našej železničke a jej 108-ročnej histórii.

Víťazi 3. ročníka súťaže vo varení gulášu.


Počas jazdy sa cestujúci začítali do propagačných materiálov o histórii a súčasnosti našej železničky.

Po príchode do kúpeľného mesta si cestujúci mohli spraviť program podľa svojich predstáv – vybrať sa na turistiku, poprechádzať sa po centre mesta, oddýchnuť si v kúpeľnom parku. Obyvatelia a návštevníci mesta si zase mohli spraviť výlet do Trenčianskej Teplej kde sme pre nich pripravili pestrý sprievodný program.


Súprava električiek rady 411 prestávkuje v Trenčianskych Tepliciach.

Po návrate električiek z Trenčianskych Teplíc bol už program v našom depe v plnom prúde. Najväčším lákadlom bol nepochybne kotlíkový gulášik, no v ponuke bufetového menu nechýbali ani hranolky, napolitánky, vinea, pivo a kofola. K dobrému jedlu neodmysliteľne patrí aj muzika. O dobrú náladu sa tento krát postarala hudobná skupina Márie Bagínovej, ktorá návštevníkom zaspievala známe i menej známe hity.


K príjemnej atmosfére prispela aj hudobná skupina Márie Bagínovej.

Pre deti boli pripravené spolujazdy na ťahačoch kamiónov po okolí Trenčianskej Teplej, i obľúbené jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici, ktorá pod vedením skúseného motorvodiča Petra Králika v pravidelných intervaloch premávala po areáli depa.

J
Jeden z ťahačov kamiónov pripravený na okružnú jazdu po okolí Trenčianskej Teplej.


Obľúbené jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici.

A komu sa nechcelo čakať v rade, mohol sa medzitým povoziť na koni, alebo si zakúpiť suveníry v podobe rôznych hračiek i magnatiek s motívom železničky.


Pre detských návštevníkov bolo pripravené vozenie na koňoch.

Nechýbala však ani individuálna prehliadka nášho depa s cestnými i koľajovými vozidlami, modelovým koľajiskom, výstavou dobových uniforiem, starých cestovných lístkov, cestných i železničných modelov a starých rádioprijímačov doplnenou o ďalšie artefakty z histórie železničnej dopravy.


Pohľad na modelové koľajisko v mierke 1:22,5.

Vyvrcholením akcie bola súbežná jazda električiek, ťahačov kamiónov a Karosy B732.1654 v sprievode polície súčasťou ktorej bola aj cca 20-minútová výstava ťahačov kamiónov na autobusovej stanici v Trenčianskych Tepliciach.


Malá výstava ťahačov kamiónov na autobusovej stanici v Trenčianskych Tepliciach.

V podvečerných hodinách sa uskutočnila ešte dvojica jázd električiek do kúpeľného mesta. No kto si nechával ochutnávku gulášu až na túto hodinu riskoval, že sa domov vráti s dlhým nosom. Jednotlivé kotlíky sa totiž rýchlo míňali a do večera už neostala ani jedna porcia nazvyš.


Súprava električiek rady 411 prechádza obcou Trenčianska Teplá.

Súťaž vo varení gulášu ukončila tohtoročnú sezónu na Trenčianskej elektrickej železnici. Najbližšie sa s električkami do Trenčianskych Teplíc budete môcť odviesť až v sobotu 2. decembra 2017 kedy na našu železničku zavíta svätý Mikuláš. Verte, či nie, ale železničná stanica v kúpeľnom meste sa zmení na Odbočku Peklo. Veru tak. V zákulisí sa už totiž hovorí, že nezbední čerti po roku zase na nás niečo chystajú. A ak v tom má nebodaj prsty samotný pekelník Lucifer, neviem, neviem, či v mikulášskych balíčkoch namiesto sladkej odmeny náhodou nebude len uhlie. Tak pre istotu poslúchajte. laughing

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Martin Bielik
Video: Impulz Press  (doplníme)

Go to top