Trenčianska elektrická železnica sa po roku opäť vrátila na stránky cestovných poriadkov ŽSR. Na základe zmluvy s Trenčianskym samosprávnym krajom sme počas leta obnovili pravidelnú víkendovú dopravu elektrickým úzkorozchodným vlakom do Trenčianskych Teplíc. Obyvatelia i návštevníci kúpeľného mesta si tak mohli lepšie naplánovať aktivity v trenčianskoteplickom regióne. Ciele našich cestujúcich boli rôzne. Niektorí sa s nami odviezli za kultúrnym programom, iní sa rozhodli využiť deň na cyklotristiku a turistiku v blízkom i vzdialenejšom okolí. No našli sa aj takí, ktorí k nám zavítali iba kvôli železničke. Teší nás, že našu "električku" využívali aj kúpeľní hostia, ktorí si prišli dopriať oddych a welness v prekrásnom prostredí Trenčianskeho kraja.

V tomto roku sme letnú víkendovú premávku spustili už 17. júna 2017. Počet vypravených vlakov sme tak oproti minulému roku zvýšili na 192. Počasie nám síce veľmi neprialo, no aj napriek striedaniu extrémne chladného a upršaného počasia s tropickými teplotami sme za celú sezónu prepravili úctyhodných 7 096 osôb čo je viac ako v minulom roku.


Súprava električiek rady 411 smeruje na zastávku Trenčianske Teplice sídlisko 

Od začiatku sezónnej prevádzky sme jazdili so súpravou dvoch električiek. Na menej vyťažených spojoch sme striedali "Janka" (411.901-2) s „Philadephiou" (411.903-8).


411.901-2 "Janka" na dopoludňajšom spoji do Trenčianskej Teplej 

Počas letnej víkendovej prevádzky nedošlo ani k jedinému meškaniu vláčiku a ani jedinej neschopnosti 67 ročných vozidiel. Výnimkou bol iba posledný spoj z Trenčianskych Teplíc vypravený 1. júla 2017, kedy v dôsledku dopravnej nehody osobného motorového vozidla v blízkosti trate zostala „električka“ uväznená v Trenčianskych Tepliciach. Vďaka dobrej organizácií nášho personálu boli cestujúci prepravení autobusom Karosa GT 11 čím stihli prípoje na vlaky a autobusy v Trenčianskej Teplej.


Karosa GT 11 ako náhradná autobusová doprava za uviaznutú električku

Víkendové jazdy elektrickým úzkorozchodným vlakom boli spojené s ďalšími aktivitami v regióne. V Trenčianskych Tepliciach si na svoje prišli nielen milovníci dobrého filmu a dychovej hudby, ale aj priaznivci promenádnych koncertov, či farmárskych trhov. Veľkému záujmu návštevníkov sa tešil aj Festival ľudových remesiel na ktorom si bolo možné zakúpiť rôzne produkty zo šúpolia, dreva, skla i keramiky, voňavé bylinky, perníky, sirupy, džemy, magnetky, hračky a iné užitočné veci do domácnosti. K príjemnej atmosfére podujatia prispelo aj vystúpenie rôznych folklórnych skupín.

Na Festivale ľudových remesiel si bolo možné pozrieť aj tradičné zdobenie medovníkov.

Posledná prázdninová sobota sa v kúpeľnom meste niesla v znamení 2. ročníka Teplických mechov, vystúpenia interprétov z celého Slovenska v hre na akordeón, heligónku a gajdy. Na podujatí sa okrem detských talentov zúčastnili aj Heligonika či Vlasta Mudríková.


Na Teplických mechoch sa predstavili aj detské talenty

Cykloturisti a turisti si mohli spraviť výlet k vyhliadke Jelenec, na Machnáč a Malý Klepáč, prejsť si náučný chodník Čvirgovec, alebo navštíviť neďaleké Omšenie, Motešice, či Chatu Homôlka. A komu sa nechcelo chodiť veľmi ďaleko, mohol sa vybrať na Skalku s prekrásnym výhľadom na Trenčianske Teplice a okolie, zaplávať si na Zelenej Žabe, alebo sa člnkovať na jazere v neďalekom Kúpeľnom parku.

Pohľad zo Skalky na Trenčianske Teplice

Ja som chodieval do Trenčianskych Teplíc ešte ako malý chalan. Veľa vecí sa už odvtedy zmenilo, no niektoré z nich našťastie ostali nezmenené. Dodnes si pamätám ako sme chodievali na „Hríbik“ a pozorovali odtiaľ krásy našej krajiny i na to ako sme sa kúpali na Zelenej Žabe“, zaspomínal si jeden z cestujúcich. „Som rád, že aj vďaka Vám môžem teraz mojim deťom ukázať miesta, kde som ako malý trávil leto.


Zastávka v Trenčianskych Tepliciach sa nachádza hneď pri Hríbe.

V nedeľu 23. júla 2017 bolo možné spojiť návštevu našej železničky aj s mimoriadnou jazdou nostalgického vlaku Spoločnosti Považskej dráhy Žilina po regionálnej trati ŽSR č. 124. O túto akciu je zo strany cestujúcej verejnosti už tradične veľký záujem a ani tento rok tomu nebolo inak. Mimoriadny motorový vlak zložený z historického motorového vozňa M131.1443, historického prívesného vozňa Blm 25-09 317, prívesného vozňa 011 a motorového vozňa 810.160 odviezol cestujúcich na 8. diecéznu púť k svätému Joachimovi a Anne v Lednických Rovniach. Túto jazdu však nevyužili len pútnici, ale aj železniční nadšenci, ktorí sa aspoň jeden deň v roku mohli previesť po železničnej trati Nemšová - Lednické Rovne na ktorej je žiaľ pravidelná osobná doprava od roku 2003 zastavená.


Mimoriadny vlak na konečnej stanici v Lednických Rovniach

"Dopoludnia sme sa boli previesť starým vláčikom na púť a teraz sme sa rozhodli pozrieť do Trenčianskych Teplíc. Dáme si kávičku, koláčik, alebo zmrzlinku, poprechádzame sa po kúpeľnom parku a pôjdeme domov."

"Pútnický výlet na Lednické Rovne bol super. Pôvodne som už síce chcela ísť domov, ale nakoniec som sa dala nahovoriť na jazdu s touto nádhernou električkou. Je tu prekrásna príroda a keď pozerám na okolité kopce, určite sa sem ešte niekedy vyberiem."

"Som rada, že sa pri ceste z púte môžeme odviesť aj s električkou. Ráno sme žiaľ z Trenčianskych Teplíc museli cestovať s autobusom."


Areál pútnickej svätej omše

Letná víkendová prevádzka našej železničky bola zo strany turistov a návštevníkov hodnotená kladne.

"Teší ma že aspoň počas leta jazdíte pravidelne. Električka patrí ku koloritu kúpeľného mesta a bola by veľká škoda keby sa nezachovala aj pre ďalšie generácie." 

"Som rád, že som si vďaka električke mohol spraviť výlet do Novej Dubnice. Je super, že zastávku Kaňová už postupne začínajú využívať aj miestni obyvatelia. Spolu so mnou tam vystupovalo až 6 cestujúcich. Z Kaňovej to do mesta nie je ďaleko, miestna samospráva by to preto mohla viac spropagovať."

"Prišli sme si spraviť výlet do Trenčianskych Teplíc a do električky sme sa takmer ani nedostali. Som milo prekvapená, koľko ľudí ju využíva. Možno by stálo za úvahu pridať ďalší spoj prípadne rozšíriť premávku aj na pracovné dni."

"My sme si vďaka električke spravili výlet po okolí Trenčianskych Teplíc. Najprv sme vybehli na Salaš v Omšení , potom sme si pozreli remeselný jarmok v Trenčianskych Tepliciach a teraz sa vraciame domov. Veľmi sa nám páčilo, takže sa s Vami radi odvezieme aj nabudúce. Chceli by sme to stihnúť ešte počas pravidelnej premávky, no určite sem zavítame aj na súťažné varenie gulášu."


O víkendové jazdy električkou bol zo strany verejnosti veľký záujem

V závere článku Vám ponúkame štatistiku prepravených cestujúcich počas tohtoročnej letnej sezóny.

 

ŠTATISTIKA PREPRAVENÝCH CESTUJÚCICH - LETO 2017
  JÚN  JÚL AUGUST SEPTEMBER
  Základné cestovné
  Zľavnené cestovné *
  Evidenčné cestovné **
  VIP cestovný lístok
  Počet osôb na 1 vlak
  Celkový počet osôb v mesiaci
400
288
172

9
27
869
1396
886
679
69
38
3030
1133
937
570
56
42
2696
235
131
124
11
31
501
  Celkový počet osôb
  za letnú prevádzku
7 096 osôb = 37 osôb na jeden vlak
  * deti od 6 do 15 rokov, ŤZP, dôchodcovia
  ** deti do 6 rokov

 

Ďakujeme Trenčianskemu samosprávnemu kraju za podporu a profesionalitu nie len po dopravnej stránke, ale aj po stránke rozvoja cestovného ruchu. Prevádzka železničky je dnes už vyhľadávanou turistickou atrakciou a teší nás aj zvyšujúca sa návštevnosť dopravnej expozície v električkovom depe. Postupne zvyšujeme počet odborne spôsobilého personálu železničky a pri výbere personálu dbáme na schopnosť príjemnej komunikácie s verejnosťou, aby naši návštevníci odchádzali z nášho regiónu s čo najkrajšími spomienkami a radi sa sem vrátili.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Martina Liščáková a Peter Vodička

Údaje čerpané z oficiálnych štatistík dopravcu TREŽ, n.o.

Go to top