Prvú júnovú sobotu sa na Slovensku konalo viacero zaujímavých dopravných i nedopravných akcií. No kto sa rozhodol v tento deň zavítať na našu železničku, mohol osláviť Medzinárodný deň detí v spoločnosti historických úzkorozchodných "električiek", historických automobilov, Velorexov i motocyklov.

Celá akcia sa začala už na poludnie, keď do nášho depa zavítali prví nedočkavci. A keď sme o 12:30 pristavili "električky" k nástupišťu v stanici v Trenčianska Teplá, pomerne rýchlo sa začali zapĺňať našimi návštevníkmi. Niet sa čomu čudovať, veď horúce letné počasie a bezplatné cestovanie pre všetky deti urobili svoje.

Na prvej jazde bola "električková" súprava primerane zaplnená. Voľné miesta na sedenie sa síce minuli, ale nikto sa nemusel tlačiť. Na jednotlivých zastávkach po trase k nám pristúpili ďalší cestujúci, ktorí si nenechali ujsť jazdu historickým elektrickým vláčikom. Najväčší záujem bol nepochybne medzi rodinami s deťmi, pre ktorých je jazda "električkou" spojená s výstavou cestných veteránov vždy veľkým lákadlom.


Na prvom spoji do Trenčianskych Teplíc

Na konečnej stanici v Trenčianskych Tepliciach sme "prestávkovali" 10 minút. Návštevníci, ktorí mali záujem o individuálny program v kúpeľnom meste sa mohli poprechádzať po pešej zóne centra kúpeľov, rozľahlom kúpeľnom parku, osviežiť sa chutným nápojom, zmrzlinou, kúpeľnou oblátkou, alebo si spraviť menší výlet do okolitých lesov.


"Prestávkujeme" v kúpeľnom meste

Po návrate do Trenčianskej Teplej už v areáli nášho depa čakala na návštevníkov celá plejáda historických automobilov, motocyklov i Velorexov. Vzhliadnuť tu bolo možné celý rad Škodoviek, Žigulíkov, Fiatov, z dvojtaktných motorov tu boli zastúpené vozidlá bývalej NDR Wartburg 353 a Trabant 60, ale aj vozidlá Velorex známe z filmu "Vrchní prchni" a celý rad motocyklov. Celkovo sa zúčastnilo asi 30 automobilov a 15 motocyklov.


Výstava cestných veteránov pri električkovom depe

Veľký záujem bol aj o jazdy Trenčianskou miniatúrnou železničkou, ktorá malých i veľkých návštevníkov vozila po areáli depa. Stačilo iba nasadnúť na malú električku a vychutnať si iný pohľad na okolie depa. Malá električka najazdila počas dňa 7 km a odviezla 250 cestujúcich.


Veľký záujem návštevníkov bol aj o jazdy malou električkou.

Návštevníci podujatia si nenechali ujsť ani prehliadku depa s malou expozíciou cestných i koľajových vozidiel, rôznych modelov, starých rádioprijímačov a ďalších artefaktov z histórie dopravy.


Pohľad na malú výstavu historických motocyklov

Pripravené boli aj jazdy na koni a obľúbené maľovanie na tvár. Zakúpiť si bolo možné aj rôzne drevené hračky, či magnetky s motívom železničky.


Počas dňa sa deti mohli povoziť aj na koni.

V horúcom dni sme nezabudli ani na potrebné občerstvenie. V električkovom depe si bolo možné pochutnať na guláši, hranolkách, párku v rožku, pive, víne, hroznovke, či kofole. Pre deti boli pripravené sladkosti a ovocné džúsy.

Najväčším lákadlom akcie bola nepochybne súbežná jazda električiek a cestných veteránov v sprievode dopravnej polície. Ako by nie, veď tieto vozidlá sú na našich cestách veľkou vzácnosťou. Krátko pred 15-tou hodinou sa pri zastávke "električky" pred lekárňou začal postupne formovať konvoj cca 30. historických automobilov a 15. motocyklov z blízkeho i vzdialenejšieho okolia (Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Prievidza, Púchov, Žilina...). A keď sa k ním pridali aj preplnená električka s autobusom, neobyčajná cca 20-minútová jazda do kúpeľov sa mohla začať.


Súbežná jazda do Trenčianskych Teplíc

Po príjazde do Trenčianskych Teplíc sa historické vozidlá postupne zoradili na parkovisko autobusovej stanice, kde si ich prišlo pozrieť viacero obyvateľov i návštevníkov mesta. Nie len deti, ale aj tí skôr narodení sa s nadšením fotili pred vystavenou historickou technikou. Veľký záujem z pomedzi veteránov budil aj starý známy DDR Trabant. „Môj manžel ho kúpil pred 11-timi rokmi, keď prišiel z nemocnice, aby mohol byť aj naďalej v kontakte s ľuďmi. Odvtedy s ním chodievame na rôzne veteránske akcie u nás, i v susednej Českej republike vrátane tej Vašej. Máte to tu veľmi dobre zorganizované. Pohodová jazda a príjemná atmosféra. Deti majú vďaka Vám pekný zážitok,“ povedala pani Garbiková a dodala, že nás so svojím veteránom radi navštívia aj nabudúce. Nemenej zaujímavá však bola aj Lada VAZ 2102 v prevedení TAI (Tanková automobilová inšpekcia). „Je to predchodca dnešnej vojenskej dopravnej polície. Toto auto mám už zhruba 10 rokov a keď sú dielce s jeho údržbou nie je problém,“ prezradil nám jej majiteľ, ktorý k nám zavítal z Bošian (okres Partizánske).


Výstava cestných veteránov pri autobusovej stanici v Trenčianskych Tepliciach

V podvečerných hodinách sa uskutočnila ešte dvojica jázd električiek do Trenčianskych Teplíc, ktoré boli primerane zaplnené cestujúcimi. A keď slnko pomaly začalo zapadať,  "električky" sa vrátili späť do depa.


Historická "električka" po návrate y kúpeľného mesta

A ako toto podujatie hodnotia návštevníci? „Povozili sme sa na malej električke, pozreli si vystavené veterány, občerstvili sa  v depe a teraz sa vraciame domov. Jednoznačne vydarená akcia, klobúk dole pred perfektnou organizáciou,“ povedala jedna z cestujúcich. „Sme milo prekvapení koľko veteránov prišlo na túto akciu, páčilo sa nám takže radi prídeme nabudúce,“ doplnil ďalší zo spokojných návštevníkov.

„Toľko ľudí okolo Vás bolo šťastných, najmä tie deti. Úplne super deň. Vážim si Vašu energiu a snahu, ani neviete akú veľkú vec ako organizácia robíte. Ešte zmienim skvelé ochotné tety pri občerstvení. A to múzeum? Veľký rešpekt. Nabudúce prídu aj kamoši z našej partie čo majú veterány,“ napísal nám pán Miroslav, majiteľ Škody 120 Užovka.

Všetkým majiteľom historických automobilov, motocyklov i Velorexov ďakujeme za účasť a veríme, že k nám so svojimi veteránmi zavítajú aj nabudúce.

Mimoriadne jazdy pri príležitosti dňa detí boli poslednou akciou pred pravidelnou letnou víkendovou prevádzkou. Od 17. júna do 3. septembra 2017 bude na trati Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice úzkorozchodný elektrický vláčik, alebo ak chcete "električka" jazdiť každý víkend. Spojenie nájdete aj v cestovnom poriadku ŽSR a môžete si ho vyhľadať aj pomocou internetových vyhľadávačov spojení. Veru tak, "električka" ako ju miestny volajú sa opäť aspoň počas leta vrátila na stránky železničného cestovného poriadku. Odchody "električky" sú čo najviac zosúladené s príchodmi a odchodmi vlakov a autobusov v Trenčianskej Teplej.

Text a foto: Jaroslav Filo
Video: Impulz.press a Juraj Škvarka


Go to top