Výstava historických hasičských vozidiel, ukážka hasenia horiaceho automobilu, vozenie na živých koňoch, jazdy miniatúrnou električkou i občerstvenie v električkovom depe. Také boli májové jazdy "električiek" do Trenčianskych Teplíc, ktoré sme zorganizovali prvú májovú sobotu pri príležitosti sviatku svätého Floriána - patróna hasičov.

Aj príjemné slnečné počasie prilákalo na našu železničku veľké množstvo pravidelných, ale i nových návštevníkov, ktorí sa rozhodli stráviť sobotné popoludnie v regióne Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice. Hoci sme kvôli hasičskej výstave "Fireco 2017" konanej v Trenčíne posunuli prvý odchod historických električiek do kúpeľného mesta o hodinu neskôr, električkové depo sa už napoludnie postupne začalo zapĺňať zvedavými návštevníkmi.

A zatiaľ čo o jednej popoludní náš rušňovodič pristavil súpravu historických "električiek" k nástupišťu železničnej stanice, do električkového depa sa začali postupne schádzať historické hasičské automobily rôznych značiek a rôznych rokov výroby z blízkeho i vzdialenejšieho okolia.


Stretnutie "električiek" a hasičských veteránov v žst Tenčianska Teplá

Prvý spoj do Trenčianskych Teplíc bol návštevníkmi primerane zaplnený. Všetky miesta na sedenie boli obsadené a niektorí ľudia aj stáli. Na jednotlivých zastávkach po trase k nám pristúpili ďalší cestujúci, ktorí si nenechali ujsť jazdu historickým elektrickým vláčikom. Najväčší záujem bol nepochybne medzi rodinami s deťmi, pre ktorých je jazda  "električkou" spojená s výstavou historickej hasičskej techniky vždy veľkým lákadlom.


Svätofloriánske jazdy boli veľkým magnetom pre rodiny s deťmi

Na konečnej stanici v Trenčianskych Tepliciach bol pobyt električiek skrátený na 10 minút. Návštevníci, ktorí mali záujem o individuálny program v kúpeľnom meste sa mohli poprechádzať po pešej zóne centra kúpeľov, rozľahlom kúpeľnom parku, osviežiť sa chutným nápojom, zmrzlinou, kúpeľnou oblátkou, alebo si spraviť menší výlet do okolitých lesov.


Súprava čaká na odchod do Trenčianskej Teplej

Po návrate do Trenčianskej Teplej nás už čakala kompletná plejáda historickej hasičskej techniky.

Návštevníci tu mohli vidieť: Volgu GAZ 24-10 Gaz klubu Maršová z Bytče,Tatru 805 DHZ Horná Poruba, Saschenring 4001 DHZ Trenčianska Teplá známy aj pod prezývkou Klokner, Pragu V3S ASC 16 zo súkromnej zbierky z Opatovej, Škodu 706 MTS (Trambus) DHZ Omšenie, Tatru T148 DHZ Trenčianske Teplice, Liaz 101.860 CAS K 25 (Karosa) DHZ Bolešov, Aviu 31 DHZ Iliavka a Tatru 815 CAS 32 DHZ Trenčianska Teplá. V areáli depa stála ešte jedna Karosa z Trenčianskej Teplej bez pruhov a nápisov, ktorá sa v súčasnosti podrobuje oprave karosérie.


Výstava historickej hasičskej techniky na žst Trenčianska Teplá

Približne o 15:15 sa v našom depe uskutočnila plánovaná ukážka hasenia požiaru automobilu. "Obeťou" sa stala staručká Lada VAZ 2104, ktorú sme "odstrojili" tak, aby sme čo najviac znížili vznik nebezpečných splodín a vylúčili explóziu palivovej nádrže vozidla. O niekoľko minút už bolo celé auto v poriadnych plameňoch. Sklá popraskali a plech sa vplyvom tepla deformoval. Automobil nebolo pre poriadny kúdol dymu ani vidieť.


Pripravenú Ladu zachvátil obrovský požiar

Poriadne rozšírený požiar automobilu sa podujali uhasiť dobrovoľný hasiči z DHZ Horná Poruba. Tento rok nám uhasenie požiaru predviedol mladý kolektív hasičov v dobových prilbách za pomoci vozidla Tatra 805 z roku 1954 a to nie vodou z cisterny, ale prenosným čerpadlom vodou z blízkeho potoka Teplička. Uhasenie požiaru síce trvalo o čosi dlhšie ako so súčasnou technikou, no mladíci z DHZ Horná Poruba a ich dobová technika to vďaka ich vzornej starostlivosti o ňu vzorne zvládli na výbornú. wink


Hasiči v dobových prilbách čerpali vodu z miestneho potoku Teplička

Všetko dobre dopadlo a z donedávna ešte funkčného auta, zostalo len torzo.


Hasiči ukončujú hasenie požiaru

V areáli depa sa počas celého popoludnia bolo možné odviesť na Trenčianskej miniatúrnej železnici pod vedením skúseného Peťa Králika. Za celú akciu najazdil 7 km a odviezol cca 350 malých i veľkých návštevníkov. Raz darmo. Malá električka je pre deti vždy veľkým magnetom.


Malá a veľká električka s hasičskými veteránmi a autobusom Karosa

Nechýbala však ani tradičná prehliadka priestorov nášho depa s cestnými a koľajovými vozidlami, modelovým koľajiskom, starými rádioprijímačmi, dobovými uniformami, modelmi cestných i koľajových vozidiel a ďalšími artefaktmi z oblasti dopravy.

Nemenej atraktívne bolo aj tetovanie a maľovanie detí o ktoré je už tradične veľký záujem.


Veľký záujem detí bol aj o maľovanie tváre a "tetovanie"

Deti si nenechali ujsť ani jazdy na koni na ktoré sa čakalo v rade aj dobrých pár minút. Nuž ale nie nadarmo sa vraví, že kto si počká, ten sa dočká. smile


Atraktívne jazdy na koňoch

Každý kto pocítil hlad, alebo smäd si mohol v našom bufete pochutnať na chutnom guláši, párku v rožku, hranolkách, kofole, pivku, kávičke i víne. Nechýbali však ani džúsy, či sladkosti pre deti.

Najväčším lákadlom podujatia bola nepochybne súbežná jazda hasičských veteránov a električiek za sprievodu dopravnej polície. "Električková" súprava i posilový autobus boli do posledného miesta zaplnené, voľné miesto by ste v nich hľadali márne. No kto prišiel na železničnú stanicu skôr, mohol sa odviezť v niektorom z hasičských vozidiel.


Kolóna hasičských veteránov za sprievodu polície je pripravená na súbežnú jazdu s električkou do Trenčianskych Teplíc

S úderom 16-tej hodiny sme sa za hlasného trúbenia hasičských sirén vydali na neobyčajnú jazdu do kúpeľného mesta so zastavením na všetkých zastávkach na trase. Najväčším lákadlom bola nepochybne jazda na korbe staručkej Tatry 805, z ktorej bolo možné pozorovať nie len celú súbežnú jazdu, ale aj okolitú krajinu.


Konvoj hasičských veteránov na zastávke Trenčianska Teplá obec

Na autobusovej stanici v Trenčianskych Tepliciach bolo o čosi rušnejšie ako inokedy. Postarala sa o to výstava hasičských veteránov o ktorú je medzi obyvateľmi a návštevníkmi mesta vždy veľký záujem. Veď kto z nás by sa aspoň na chvíľu nechcel stať vodičom hasičského automobilu?


Výstava historickej hasičskej techniky na autobusovej stanici v Trenčianskych Tepliciach

Nemenej atraktívna však bola aj spiatočná jazda do Trenčianskej Teplej. Najväčší zážitok z nej mali nepochybne naši najmenší cestujúci, ktorí si ju vychutnávali až do posledného okamihu. A zatiaľ čo deti s nadšením mávali posádkam jednotlivých vozidiel, tí skôr narodení sa pomocou fotoaparátu, či kamery snažili zachytiť čo najlepšie momentky z jazdy.


Súbežná jazda električiek a hasičských veteránov medzi Trenčianskými Teplicami a Trenčianskou Teplou

V areáli depa bolo aj po návrate zo súbežnej jazdy neobyčajne rušno. Návštevníci si fotografovali vystavenú hasičskú techniku a nenechali si ujsť ani sprievodné atrakcie, ktoré boli pre nich pripravené. Hranolky v našom bufete sa míňali, ako aj párky v rožku a kofola tiekla plným priehrštím. K dispozícii boli aj stánky s hračkami, v ktorých si návštevníci mohli zakúpiť rôzne vláčiky, autobusy, automobily a ostatné nemenej zaujímavé hračky. Samozrejmosťou bol aj predaj magnetiek s motívom železničky, ktoré si bolo možné zakúpiť od nášho personálu.


Zakúpiť si bolo možné aj drevené hračky zo známeho seriálu Lokomotíva Tomáš

Podvečer sa uskutočnila ešte dvojica jázd električiek do kúpeľného mesta. Cestujúcich už veľa nebolo, takže "električková" súprava bola primerane zaplnená. Na tvárach detí, ktoré sa s nami vracali domov bolo vidno spokojnosť s príjemne stráveného dňa.


Spokojní návštevníci sa vezú domov do kúpeľného mesta

Nuž a aké boli reakcie návštevníkov na našu tradičnú májovú akciu v našej kronike? Tu je zopár odkazov z nej:

„Sme radi, že sa tu môžeme zúčastniť už po 4. krát a vždy je to lepšie a lepšie. Krásny zážitok. DHZ Horná Poruba.“

„Super akcia, ďakujeme,“ rodina Malá.

„Vďaka Vám za perfektný kus histórie.“

„Super pekné zachované veci. Ste úžasní a šikovní.“

„Krásna akcia,“ Ľubko

„Sú tu perfektné lokomotívy, ale aj dobré jedlo a pitie. Mmmm,“ Miško.

 

A čo nám povedali naši návštevníci?

„Perfektná akcia, prišli sme sem s deťmi, aby sme sa odviezli na hasičskom aute a oplatilo sa. Radi prídeme aj nabudúce,“ povedala jedna z mamičiek. „Boli sme aj minulého roku a veľmi sa nám páčilo. Určite prídeme aj na MDD a v lete si spravíme výlet do Trenčianskych Teplíc,“ pripojil sa ďalší cestujúci. „Vydarená akcia, už teraz sa tešíme na ďalšiu jazdu. Zelená žaba je už otvorená? Radi by sme sa v lete odviezli električkou na kúpalisko,“ doplnila ďalšia mamička.


Vraciame sa do Trenčianskej Teplej

Svätofloriánske jazdy sú každoročne veľkým magnetom pre malých i veľkých návštevníkov a ani tento rok tomu nebolo inak. Sme radi, že ste využili pekné počasie a strávili deň na našej železničke. Ďakujeme všetkým dobrovoľným hasičom za to, že si našli čas a so svojou historickou technikou zavítali na našu železničku, ako aj dopravnej polícií za pomoc pri organizovaní dopravy pri našich podujatiach a ich ochotu.

Poslednou akciou pred letnou víkendovou premávkou bude Medzinárodný deň detí s električkou, ktorý pripravujeme na sobotu 3. júna 2017. Tešíme sa na Vás

Text a foto: Jaroslav Filo.
Video: Impulz.press a Juraj Škvarka

Go to top