Jazdy električiek rady 411.9 do Trenčianskych Teplíc, folklórny program, prehliadka depa i občerstvenie. Aj taká bola veľkonočná nedeľa na našej historickej úzkorozchodnej železnici. Príjemné jarné počasie prilákalo do Trenčianskeho kraja množstvo pravidelných i nových návštevníkov, ktorí sa rozhodli stráviť veľkonočné popoludnie nostalgickými jazdami do Trenčianskych Teplíc.

Prvý odchod električiek bol už tradične o jednej hodine popoludní. Obloha bola síce spočiatku sychravé počasie - bolo zima a fúkal vietor, no záujemcov o jazdy električkou to vôbec neodradilo. Práve naopak. Električková súprava sa tesne pred odchodom naplnila až natoľko, že sme na poslednú chvíľu museli súbežne s električkou vypraviť aj starú dobrú Karosu B 732. V električke sme síce trošku potlačili, ale vplyv na dobrú náladu to rozhodne nemalo.


Veľkonočné jazdy električkou si nenechali ujsť ani detskí cestujúci.

V Trenčianskych Tepliciach sa ľudia mohli poprechádzať po rozsiahlom kúpeľnom parku, alebo si zakúpiť vynikajúce kúpeľné oblátky upečené priamo pred ich očami. Tí, ktorí sa rozhodli zostať na železničnej stanici si mohli zaspievať s folklórnou skupinou Bosoráci, ktorá približne 20-minútový pobyt v kúpeľnom meste spríjemnila hrou na staré hudobné nástroje. Pripravený bol aj horúci čaj a punč, ktorý bol už tradične v cene cestovného lístka.


Vystúpenie folklórnej skupiny Bosoráci.

Po návrate do Trenčianskej Teplej sa väčšina návštevníkov presunula do malého dopravného múzea zriadeného v priestoroch nášho depa. Cestujúci sa zaujímali nie len o prebiehajúcu rekonštrukciu električky 411.902-0 „Delimonka“, ale aj o dobové uniformy, staré cestovné lístky, cestné i železničné modely.


K autobusovým modelom pribudla aj Jelcz

Obdivovať však bolo možné aj pracovný motorový vozeň MUV 69 na opravu trolejového vedenia, posunovaciu lokomotívu DH 100, historický poštový vozeň, ktorý je dlhodobo v rekonštrukcii, autobus Karosa GT 11, automobily značky Škoda a Fiat, staré bicykle i motocykle a ostatnú železničnú techniku.


Prehliadka cestných a koľajových vozidiel v električkovom depe.

Veľkým lákadlom pre detských návštevníkov bolo nepochybne modelové koľajisko v mierke 1:22,5.


Detailný pohľad na modelové koľajisko.

História železničky bola zastúpená dobovými fotografiami a starými cestovnými poriadkami. Nechýbali však ani informačné panely o mikroregióne Teplička, či malá výstava starých rádioprijímačov.


Pohľad na expozíciu v električkovom depe.

Popoludní sa uskutočnili ešte dve jazdy električiek do kúpeľného mesta. Najväčší nápor cestujúcich bol už tradične o tretej popoludní kedy sme boli úplne do posledného miesta zaplnení. dobrých ľudí sa ale všade veľa zmestí a na našich akciách to platí dvojnásobne. Zaisto tomu pomohol aj Farmársky deň, ktorý sa konal v tento deň Trenčianskych Tepliciach.


Preplnená Karosa B 732 na stanici v Trenčianskej Teplej.

Aj tento krát si bolo možné zakúpiť rôzne magnetky s motívom našej železničky.

Záujem návštevníkov o naše akcie rastie o čom svedčia aj odkazy v našej knihe návštev. Ak ste však na tejto akcií náhodou medzi nimi neboli, nezúfajte. V sobotu 6. mája 2017 za účasti historickej hasičskej techniky spolu s Vami oslávime sviatok svätého Floriána, patróna hasičov.

Text, foto a audio: Jaroslav Filo
Video: Peter Čačko (Impus.Press)

Go to top