"My traja králi ideme k Vám, šťastie, zdravie, vinšujeme Vám.“ Sviatočne vyzdobené električky, horúci čaj i punč, snehová prikrývka a traja mudrci z východu, ktorí sa prišli pokloniť malému Ježiškovu. Aj takto by sa dali charakterizovať prvé tohtoročné jazdy do Trenčianskych Teplíc, ktoré sme zorganizovali v piatok 6. januára na sviatok Zjavenia Pána.

Prvé dni nového roku pokryli našu krajinu snehovou polevou. Prázdninujúce deti tak mali ideálne podmienky na lyžovanie, sánkovanie, či stavanie snehuliakov. No kto sa na Troch kráľov rozhodol zavítať na našu železničku, mohol sa spolu s Gašparom, Melicharom a Baltazárom odviesť električkou a a vychutnať si jedinečnú atmosféru tohto sviatku.

Odchody električiek do kúpeľného mesta boli už tradične o 13-tej, 15-tej a 17-tej hodine a na každom spoji boli primerane zaplnené cestujúcimi. Počas cca 20-minútovej jazdy sa cestujúci dozvedeli nie len o pôvode mudrcov, ale aj o ich vzácnych daroch v podobe zlata, kadidla a myrhy a zvykoch, ktoré sa s týmto dňom spájajú. „Platilo to aj v minulosti a platí to aj dnes. Králi cestujú zdarma a poddaní musia platiť,“ povedal s humorom jeden z kráľov.


Ani tieto dievčence si nenechali ujsť naše prvé jazdy v tomto roku.

Po príchode do Trenčianskych Teplíc si bolo možné vychutnať zasneženú scenériu kúpeľného parku, alebo si zakúpiť kúpeľné oblátky s rôznou náplňou. Na nástupišti železničky sme pre cestujúcich pripravili občerstvenie v podobe horúceho čaju a punču, ktoré v tomto mrazivom počasí padlo vhod..


O spoločné foto s tromi kráľmi bol zo strany verejnosti veľký záujem.

Po návrate do Trenčianskej Teplej mohli cestujúci zavítať do priestorov nášho depa a pozrieť si expozíciu malého dopravného múzea. Veľkým lákadlom pre detských návštevníkov bolo nepochybne modelové koľajisko s parnými mašinkami, dospelí sa zase zaujímali o prebiehajúcu rekonštrukciu našej Delimonky, či históriu železničky. "Netušil som, že sa niekde zachovali aj pôvodné električky. Je dobré, že sú medzi nami nadšenci, ktorí sa o tieto vecí starajú," povedal jeden z návštevníkov. "Je dobré, že sa staráte o túto železničku. Nebyť Vás, určite by na nej už električky nejazdili.," doplnil ďalší z cestujúcich.


Detailný pohľad na modelové koľajisko

Veľkým lákadlom však bola aj posledná jazda do / z kúpeľov kedy nasvietené električky dokonale ladili so zasneženou krajinou.


Čakáme na posledný odchod do Trenčianskych Teplíc

Medzi cestujúcimi ani tento krát nechýbali návštevníci z rôznych kútov sveta. „My sme sem prišli až z Bratislavy. Teraz sa pôjdeme pozrieť do depa a potom zase pôjdeme električkou tam a späť,“ priblížila jedna z mamičiek. Ďalšia rodina k nám zavítala z Partizánskeho kvôli ich 6-ročnému synovi, ktorý má rád železnicu. Ako nám prezradil najmenší člen rodiny, zúčastnil sa už jázd parných i dieslových vlakov, no nechýbal ani na našej Mikulášskej električke. „My chodievame pravidelne na každú akciu a vždy sa nám veľmi páči. Sme radi, že električka aj naďalej môže robiť radosť cestujúcej verejnosti,“ povedala pani Daniela. Najväčší zážitok z jazdy však mala návšteva z Dominikánskej republiky, ktorá prišla do Trenčína navštíviť svoju rodinu. „U nás máme osobný vlak odstavený na koľajisku ako exponát. Nákladné vlaky vozia cukrovú trstinu z ktorej robíme rum, lebo cukor veľmi nepoužívame,“ prezradil nám mladý chalan z ďalekej krajiny.

V návštevnej knihe sme po skončení akcie našli viacero pekných odkazov.
Super jazda. Sylvia, Miro, Matúško.“
Úžasný výlet s električkou, Daniela."
Kráľ Gašpar z Perzie zdraví veriaci ľud trežkársky, ktorý Zjavenie Pána s nami osláviť prišiel.

Nechýbal však ani pozdrav kráľa Melichara z Médie, i od návštevníkov zo susednej Českej republiky.


Spoločné foto organizátorov

Ďalšie jazdy električiek sa uskutočnia až na Veľkonočnú nedeľu 16. apríla 2017 približuje riaditeľ neziskovky Dušan Nosáľ: „Z dôvodu veľkého záujmu o letnú víkendovú premávku sme sa rozhodli predĺžiť letnú prevádzku a vypustiť zimné, menej navštevované akcie.“ Veríme, že túto zmenu uvítate.

Ďakujeme Vám, že ste aj napriek treskúcej zime zavítali na našu železničku a prajeme Vám úspešný rok 2017 plný zdravia, šťastia, lásky i rodinnej pohody.

Text a foto: Jaroslav Filo
Video: Impuls.press

 

Go to top