Jazdy električiek i autobusu do stanice Peklo, Mikuláš, čerti, anjeli i občerstvenie. Aj také boli posledné tohtoroční jazdy na našej železničke, ktoré sme zorganizovali v sobotu 3. decembra 2016 pri príležitosti blížiaceho sa sviatku svätého Mikuláša.

Vonku už trochu prituhlo, no pravidelných i nových cestujúcich to od účasti na mikulášskej akcií rozhodne neodradilo. Práve naopak. Na každom spoji sa električková súprava v Trenčianskej Teplej zaplnila natoľko, že sa v nej nedalo ani pohnúť. Podobná situácia bola aj v autobuse Karosa B 732, ktorý premával súbežne s električkou. 

Nie všetci však išli s nami plánovane. „Tak to mám veľké šťastie, že som Vás stihla. Už som si myslela, že budem musieť čakať na nejaký autobus,“ povedala jedna pani, ktorá na zastávke v obci pristúpila do nášho autobusu. „Takže dnes máte Mikuláša? Ja som už bola na jednej z Vašich akcií a bolo to úžasné," dodala.


Mikulášska električka čaká na odchod do stanice Peklo

V železničnej stanici Trenčianske Teplice, ktorá sa v tento deň zmenila na odbočku Peklo, to už medzitým poriadne vrelo. Výbuchy dymovníc a prenikavý smiech čertov sa rozliehal zaplnenou stanicou. „Ktože nás to prišiel do stanice Peklo poctiť svojou návštevou?  Deti, deti, deti. Samé deti. Tak vitajte, v mene svojho luciferského majestátu Vás víta najvyšší pekelník Lucifer. Nám tu v stanici Peklo bolo bez Vás smutno. Kotle zívali prázdnotou, ja som zíval od nudy, ostatní čerti hrali mariáš a čakali sme len a len a len na Vás. Celý dlhý rok,“ prihováral sa deťom sám Lucifer. „Nie je nič krajšie ako byť čertom,“ hrdil sa do chvíle kým sa na peróne nezjavil Mikuláš s ktorým chcel urobiť dohodu. „Toto bude odteraz moja stanice a sem budú deti chodiť len a len za mnou. Tu budem rozdávať balíčky ja a budú naplnené cibuľou a zemiakmi. A ty si nájdi inú stanicu a rozdávaj si tam čo chceš. Pre mňa, za mňa aj diétnu salámu.laughing A hoci Mikuláš uistil prítomné deti, že to má spolu s anjelmi a TREŽkármi pod kontrolou, opak bol pravdou. Darmo Mikuláš zvonil so svojim veľkým zvoncom, truhlica s mikulášskymi balíčkami bola zamknutá a kľúča nikde nebolo. Zjedol ho sám Lucifer. Už, už to vyzeralo tak, že deti odídu domov na prázdno, ale anjeli našli riešenie. Podľa prastarej mikulášskej tradície totiž stačí ak nejaké dieťa zaspieva, alebo zarecituje Mikulášovi a truhlica bude odomknutá. Podarilo sa. Truhlica, ktorú čerti za trest museli odniesť do budovy stanice, sa otvorila a všetky deti boli pozvané na Mikulášske balíčky v ktorých si okrem medovníkovej električky mohli nájsťaj  limitovanú edíciu magnetiek s mikulášskou električkou.

Mikulášske prekvapenie však nečakalo len na tých najmenších. Na tejto akcii sme totiž po prvý krát predstavili našu B 732-jku v novom reklamnom nátere.


Mikulášske jazdy po roku opäť preverili kapacitné možnosti stanice Peklo

Nuž a ako by to bolo, keby pre návštevníkov nebolo pripravené aj občerstvenie v podobe horúceho čaju i punču. „Zase mi do toho dalii ten kompót,“ lamentoval jeden z cestujúcich.


Spoločné foto s Mikulášom, anjelom a čertom

Množstvo návštevníkov prišlo do Trenčianskej Teplej vlastným autom a našu Karosu sme tak nemali kde zaparkovať. Policajti boli bezradní. V nádeji, že situácia sa zlepší, sme autobus odstavil pred depom, ktoré sa aj v tento decembrový deň tešilo záujmu cestujúcej verejnosti. No opak bol pravdou. Áut pribudla a hľadať ich majiteľov v preplnenej električke bolo nemožné. wink


Karosa B 732  v novom nátere čaká na odchod do stanice Peklo

Expozícia cestných i koľajových vozidiel, modelové koľajisko, cestné i železničné modely, dobové uniformy, či staré rádioprijímače. To všetko bolo možné obdivovať v našom malom dopravnom múzeu medzi odchodmi do kúpeľného mesta.


E našom depe bolo možné vyhliadnuť aj autobus GT 11

Najviac cestujúcich bolo na druhom spoji do odbočky Peklo. Tlačenica bola nie len v električkách, ale aj v autobuse. A keď sa na nácestných zastávkach otvorili dvere, niektorí cestujúci si museli dať pozor, aby nevystúpili predčasne. laughing


V preplnenom autobuse vládla príjemnáatmosféra

Vyvrcholením akcie bola večerná jazda v ústrety Mikulášovi, anjelom a čertom.  „Ja sa čertov nebojím,“ povedalo odvážne malé dievčatko. Ale len do chvíle, kým sme nezastavili na zastávke v Trenčianskych Tepliciach. Električková súprava sa zrazu ponorila do tmy a my sme pomaly ale isto vchádzali do koncovej stanice. Horiace koľajnice, dymovnice a prenikavý smiech čertov dávali tušiť, že sme v pekle. A keď sa slova ujal Lucifer, nejednému z detí stuhla v žilách krv. Darmo deti čakali na Mikuláša, na tmavej stanici plnej ohňov, vládli iba čerti. I tento krát ale nakoniec všetko dobre dopadlo. Čerti boli porazení a peklo sa zmenilo na raj.


Horiace koľajnice v stanici Peklo

A čo na mikulášsku akciu hovoria samotní návštevníci? "Zdá sa Vám to normálne, takto strašiť deti? Mikuláš je symbolom pokoja, a obdarovania,“ vravel jeden z cestujúcich. „Ty vole, je vidno, že nemáš deti,“ uzemnila ho jedna z mamičiek. „Veľmi pekná akcia. Každoročne sem chodím na Mikuláša až z Považskej Bystrice,“ pochvaľovala si jedna z návštevníčok. Viacerí cestujúci nám povedali, že Mikulášsku električku uprednostnili pred inými mikulášskymi akciami v Trenčíne a okolí.


Spoločná foto na záver akcie

Mikulášskou električkou sme zakončili tohtoročné nostalgické jazdy na Trenčianskej elektrickej železnici. Najbližšie sa našimi električkami budete môcť odviesť 6. januára 2017 na sviatok Zjavenia Pána "Traja králi". Prajeme Vám pokojné prežitie adventu, vianočných i novoročných sviatkov a tešíme sa na Vás v roku 2017.

Text a audio: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Daniela Mokráňová a Juraj Škvarka
Video: Impuls.press

Vypočujte si ako to počas mikulášskych jázd vyzeralo v stanici Peklo.

Go to top