Trojica jázd električiek 411.9 do Trenčianskych Teplíc, občerstvenie i návšteva Svezára Hurbana Vajanského. Taká bola novembrová akcia  na úzkorozchodnej železnici, ktorú sme zorganizovali uplynulú sobotu 19. novembra 2016. Počasie sa tento krát rozhodlo s nami nespolupracovať, takže kto si do batôžka nepribalil aj dáždnik, alebo aspoň bundu s kapucňou, neprišiel domov nasucho. I keď na druhej strane treba povedať, že nikto z cestujúcich nemal vďaka nášmu občerstveniu sucho v hrdle. laughing

Celá akcia začala už tradične o jednej popoludní, no v našom depe bolo rušno už od rána. Na prvej jazde bola súprava dvoch električiek primerane zaplnená. K pokojnej jazde električkou nepochybne prispela aj vzácna návšteva z minulého storočia v podobe známeho politika a spisovateľa Svetozára Hurbana Vajanského narodeného 16 januára 1847 v Hlbokom. Svetozár pozýval cestujúcich nie len na prehliadku nášho depa, ale aj na blížiace a mikulášske jazdy.

So Svetozárom Hurbanom Vajanským sa odfotili aj naši pravidelní cestujúci

Na peróne železničnej stanice Trenčianske Teplice sme pre cestujúcich pripravili malé občerstvenie v podobe horúceho čaju a vareného punču, ktorí si niektorí ľudia pomýlili s kompótom. laughingTen kompót mi tam nedávajte,“ povedal jeden z návštevníkov.

Punč, ktorému podľa jedného z organizátorov stále niečo chýbalo, by bez ovocia nebol ono. Ale poznáte to, sto ľudí, sto chutí.smile

Na stanici v Trenčianskych Tepliciach

V električkovom depe návštevníkov zaujala expozícia cestných i koľajových vozidiel vrátane prebiehajúcej opravy našej Delimonky. „Pomáha Vám niekto s rekonštrukciou električky, alebo ju robíte len vo vlastnej réžii?“ pýtali sa viacerí z nich.

Veľkým lákadlom však bola aj prehliadka expozície s modelmi cestných a koľajových vozidiel, dobovými uniformami a starými cestovnými lístkami. „Tieto lístky si ešte pamätám dodnes, ale o týchto poschodových vlakoch som nevedela. Škoda, že sa u nás nezachoval aspoň jeden. Rada by som sa v ňom odviezla,“ povedala jedna z mladších návštevníčok. Cestujúcich však zaujali aj dobové cestovné poriadky. „V minulosti električky jazdili pomerne často ba dokonca aj v noci. Prečo potom ku koncu premávky ostalo už len zopár spojov ktoré sa nakoniec zrušili? Kládol si otázku jeden z návštevníkov.

Návštevníci si nenechali ujsť ani malú výstavu dobových uniforiem.

A zatiaľ čo dospelí obdivovali železničnú techniku, deti nevedeli spustiť zrak od modelovej železnice s parnými mašinkami. Možno z nich jedného dňa vyrastú noví železničiari, kto vie. wink

Najviac cestujúcich bolo už tradične na druhej jazde do Trenčianskych Teplíc. Hovorí sa, že dobrých ľudí sa veľa zmestí a v našich električkách to platí viac-menej pravidelne. Posilovú Karosu B 732 sme tak tento krát nechali oddychovať v depe, aby nám v plnej kondícii vypomohla na mikulášskych jazdách. Vonku síce začalo trochu pršať, no s príchodom do kúpeľného mesta sa počasie umúdrilo. Iná situácia už ale bola na poslednom spoji kedy sa poriadne rozpršalo a cestou späť sme išli poloprázdni. Ale počasie si dátum asi nevyberá. smile

Cestovné lístky prosím...

Na železničke sme privítali aj najmladšieho cestujúceho – 3-týždňového chlapčeka z čoho máme nesmierne veľkú radosť. J

Novembrové jazdy električiek do kúpeľného mesta sa stretli s pozitívnym ohlasom cestujúce verejnosti. „Som rád, že sa našiel niekto, kto sa stará o túto železničku. Bola by škoda keby táto trať zanikla,“ povedal jeden z návštevníkov. „“Klobúk dole, že voľný čas trávite v depe a robíte niečo pre budúce generácie. Nebiť Vás, električka by už zrejme nikdy nejazdila,“ doplnil ďalší z cestujúcich. „“Električka má bohatú históriu a sme radi, že sa o ňu s láskou staráte. Veľmi sa nám páčilo takže sa určite vidíme aj nabudúce,“ povedala jedna z návštevníčok.

Spoločná foto organizátorov.

Ďalšia akcia sa na našej železničke uskutoční už o 2 týždne kedy k nám zavíta svätý Mikuláš so svojou družinou. Deti sa môžu tešiť na mikulášske balíčky a pre Vás ostatných máme pripravené prekvapenie v podobe... Nie, nemôžem Vám to povedať. Dozvedia sa to čerti a Mikuláš s anjelmi budú sklamaní. Uvidíte ho už v sobotu 3. decembra. Tak nezabudni poslúchať, aby sa čerti zase raz nerozhodli, že Mikuláš nepríde.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Martin Bielik a Daniela Mokráňová

Go to top