Poslednú júnovú sobotu sa konalo viacero zaujímavých akcií v blízkom i vzdialenejšom okolí ako napríklad filmový festival v Trenčianskych Tepliciach, či jazda historickým motorovým vlakom v Tisovci a v Brezovej pod Bradlom. No kto sa aj napriek tomu rozhodol zavítať na našu železničku, mohol spolu s nami osláviť úctyhodné 107. výročie našej železničky a zaspomínať si na legendy autobusovej dopravy.

Prípravy na poslednú akciu pred letnou víkendovou premávkou boli už od skorého rána v plnom prúde. Vonku vládlo tropické počasie, ktoré dalo doslova a do písmena zabrať aj nášmu personálu. Nenechali sme preto nič na náhode a v našom električkovom bufete sme pre návštevníkov pripravili dostatočné množstvo pitného režimu v podobe piva, či chladenej kofoly.


V tropickom počasí návštevníkom zaiste padlo čapované pivo i studená kofola.

Väčšina ľudí zaiste využila horúce počasie na pobyt pri vode, čo sa prejavilo aj na našej návštevnosti. Návštevníkov síce bolo menej ako inokedy, no tí čo sa aj napriek horúčave rozhodli zavítať na našu železničku mali o program postarané. Najväčším lákadlom pre detských návštevníkov boli nepochybne populárne jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici pod vedením Petra Králika. Stačilo iba nasadnúť na malú električku a vychutnať si krátku jazdu až takmer k záhlaviu železničnej stanice. Cink, cink, hotovo a jedem, nastupujte veľmi rád Vás zvezem. wink


Najväčším lákadlom pre detských návštevníkov boli jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici

Kto sa chcel aspoň na chvíľu skryť pred ostrým slnkom, zavítal do nášho depa v ktorom mohol vzhliadnuť historické cestné i koľajové vozidlá, modelové koľajisko, malú výstavu dobových rádioprijímačov a ďalších artefaktov približujúcich históriu železničnej dopravy i opravu električky 411.902-0 "Delimonka".


Počas dňa bolo možné absolvovať aj prehliadku električkového depa.

Spestrením akcie bola malá výstava historických autobusov československej produkcie. Okrem Karosy B 732.1654 a unikátneho autobusu Karosa GT 11, ktorý bol vyrobený v polovici 90-tych rokov v počte 16 kusov, nás svojou prítomnosťou potešili aj legendárna Škdoa 706 RTO LUX a Karosa ŠD 11.


Karosy GT 11 a B 732 sa vyhrievajú na slniečku

Populárna LUXka i ŠDčka premávala počas celého dňa súbežne s električkami do Trenčianskych Teplíc. "A jenom tá píseň zbýva za autobusem. Tá bíla dálka to je lásko má,ja jedu k ním a ona v stŕíc mi běží,. Náš cit má miliónu HP, mezi námi všechno klape v rytmu jediném. Ona mi voní benzínem..." spieva sa v známom filme Florenc 13:30Kto si chcel vychutnať jazdu v štýle rokov minulých, mohol nastúpiť do pristavených autobusov a cestovať s nami tak ako za starých čias.


Legendárna RTO-čka prestávku na železničnej stanici v Trenčianskych Tepliciach.

Vyvrcholením akcie bola súbežná jazda autobusov v sprievode polície spojená s malou výstavou na autobusovej stanici v Trenčianskych Tepliciach. Podobnú jazdu sme zorganizovali aj pred 2 rokmi počas 105. výročia železničky a nevylučujeme, že ju zrealizujeme aj v budúcnosti.


Súbežná jazda historických autobusov a električiek do trenčianskych Teplíc.

Históriu železničky dokumentujú dobové fotografie v našom depe i  motorový vozeň M 24.003 a otvorený prívesný vozeň C12, ktoré sú v súčasnosti deponované v Technickom múzeu v Brne. Pokiaľ sa o histórii električkového spojenia do kúpeľného mesta chcete dozvedieť viac, kliknite na sekciu História na našom webe.

Veľa šťastných kilometrov a spokojných cestujúcich. wink

Text: Jaroslav Filo
Foto: Dušan Nosál, Juraj Škvarka a Martin Tomaník
Video: Považie live 24

Go to top