Jednokoľajná trať pod Vršatcom patrí k k najmalebnejším tratiam Trenčianskeho kraja. Prvý vlak po nej prešiel 26. októbra 1910. Pravidelná osobná doprava je na nej od februára 2003 zastavená, manipulačné vlaky premávajú v pracovných dňoch podľa potreby. Pri príležitosti 7. diecéznej púte k svätému Joachimovi a Anne sa uplynulú nedeľu bolo možné odviesť nostalgickým vlakom do Lednických Rovní. Jazda Spoločnosti Považskej dráhy Žilina bola doplnkom k letnej víkendovej premávke električky do Trenčianskych Teplíc, ktorá sa teší veľkému záujmu verejnosti.

Táto nevšedná akcia sa začala už pred ôsmou ráno keď netradičnú vlakovú súpravu zloženú z historického motorového vozňa M 131.1443, historického prívesného vozňa Blm 25 09 317 a motorového vozňa M 152.0160 pristavili na 6. koľaj 2. nástupišťa. Medzi cestujúcimi mimoriadneho vlaku však neboli len návštevníci púte, ale aj železniční nadšenci, ktorí si prišli vychutnať jazdu vlakom na trati so zastavenou osobnou dopravou.


Mimoriadny osobný vlak v Trenčianskej Teplej čaká na pripojenie motorového vozňa M 152.0160

O pol deviatej sme sa pomaly vydali na cestu za železničným dobrodružstvom. Na každej stanici k nám pristupovali ďalší a ďalší cestujúci, ktorým sa väčšinou ušlo už len miesto na státie. Niet sa čomu čudovať, veď vláčik motoráčik jazdí na Lednické Rovne len raz v roku pri príležitosti spomínanej púte.


Nostalgický vlak na Anenskú púť v Lednických Rovniach bol do posledného miesta zaplnený

V mimoriadnom vlaku panovala príjemná atmosféra. Zatiaľ čo niektorí cestujúci s láskou spomínali na zašlú slávu tejto železnice, iní debatovali o púti, či udalostiach všedného dňa. Od vlakového personálu si počas jazdy bolo možné zakúpiť magnetky i pohľadnice s motorovým vozňom M 131.1443 a kto chcel, mohol si v staniciach Nemšová a Pruské nafotiť túto atypickú vlakovú súpravu.


Jedna z príležitostí na nafotenie nostalgického vlaku bola aj v doavni Pruské

Nostalgický vlak si samozrejme bolo možné nafotiť aj v koncovej stanici v Lednických Rovniach, kde bol vláčik motoráčik odstavený až do skončenia púte.


Mimoriadny motorový osobný vlak na konečnej stanici v Lednických Rovniach

Väčšina cestujúcich sa po vystúpení z vlaku pomaly presunula na miesto konania pútnickej svätej omše, ktorú celebrovala Jeho Excelencia Mons. Mario Giordana, apoštolský nuncius na Slovensku za doprovodu dychového súboru Medňanka a seniorského speváckeho zboru farnosti. No našli sa aj takí, ktorí si spravili individuálny program v tejto obci.


Na pútnickej svätej omši sa zišlo nespočetné množstvo veriacich z blízkeho i vzdialenejšieho okolia

Zatiaľ čo sa v Lednických Rovniach konala diecézna púť, vypravili sme do Trenčianskych Teplíc električku 411.903-8 „Philadelphia", ktorá sa aj napriek preplnenému motorovému vlaku tešila veľkému záujmu cestujúcich.

Na prvom popoludňajšom spoji odišla električka úplne preplnená. Prispeli k tomu aj účastníci púte, ktorí sa rozhodli stráviť deň v prekrásnom prostredí Trenčianskeho kraja. Hovorí sa, že dobrých ľudí sa všade veľa zmestí a o našej električke to platí dvojnásobne.


Na prvom popoludňajšom spoji bola električka 41.903-8 poriadne vyťažená

Záujem verejnosti bol aj o ďalšie spoje do / z Trenčianskych Teplíc. Na konečných staniciach i nácestných zastávkach na trati do našej električky nastupovalo veľké množstvo cestujúcich smerujúcich za oddychom v kúpeľnom meste i k pravidelným vlakom do rôznych kútov našej vlasti.


Na zastávke Trenčianske Teplice sídlosko

Naše služby zaiste využili aj milovníci dobrej hudby pre ktorých bolo na obecnom trhovisko v Trenčianskej Teplej pripravené vystúpenie Števa Hruštinca a Jura Chlebana.


Večerný spoj do Trenčianskych Teplíc na zastávke Trenčianska Teplá obec

Počas celého dňa sme odviezli v priemere 47 ľudí na spoj. Najväčšiu skupinu cestujúcich tvorili rodiny s deťmi pre ktorých sú tieto jazdy vždy veľkým zážitkom. Nechýbali však ani dopravní nadšenci a pravidelní návštevníci našich akcií.


Prázdninové jazdy električkou si nenechali ujsť ani rodiny s deťmi

A ako tieto jazdy vnímala cestujúca verejnosť? „Pre mňa osobne to bol skvelý zážitok. Sme tu dva týždne na dovolenke a veľmi sa nám páčilo. Po návrate z púte sme šli ešte na chvíľu domov, no potom sme sa rozhodli prijať Vašu ponuku na jazdu električkou do kúpeľov. Bola to skvelá jazda takže sa určite vidíme aj nabudúce,“ povedala s nadšením jedna z cestujúcich. „Netušila som, že jazdíte pravidelne počas leta. Myslela som si, že električka je už zrušená. Som preto nesmierne rada, že som sa s Vami mohla odviesť. Držím Vám palce a verím, že vďaka Vám bude električka fungovať aj naďalej,“ doplnila staršia pani. „Som milo prekvapený, aký záujem je o jazdu električkou. Možno by stálo za úvahu obnovenie premávky aj počas pracovných dní. Táto železnička má rozhodne potenciál, nechápem prečo ju štátne železnice zrušili,“ dodáva ďalší z cestujúcich.


Pred posledným odchodom do Trenčianskej Teplej

Nestihli ste sa uplynulý víkend odviesť našou električkou? Nevadí. Jazdíme pravidelne každý víkend až do 4. septembra. Na sezónne jazdy na striedačku nasadzujeme električky 411.901-2 „Janka“ s reklamou na Trenčiansky samosprávny kraj a 411.903-8 „Philadephia“. Električkové depo je síce pre verejnosť zatvorené, no aj napriek tomu nemusíte odísť domov naprázdno. Počas jazdy i pobytu v koncových staniciach si od nás môžete zakúpiť magnetky s motívom električky.

Tešíme sa na Vás.

Text a foto: Jaroslav Filo

Go to top