Výstava cestných veteránov v električkovom depePrvá júnová sobota sa na našej železničke niesla v znamení oslavy Medzinárodného dňa detí. Historické automobily, motocykle i Velorexi, maľovanie na tvár i občerstvenie v električkovom bufete. Kto v tento deň zavítal na Trenčiansku elektrickú železnicu, určite neľutoval. Celá akcia začala už na poludnie, keď do areálu depa zavítali prví nedočkavci. A keď o 12:30 náš motorvodič Miško, pristavil električku na stanicu v Trenčianskej Teplej, rýchlo sa začala zapĺňať cestujúcimi. Bolo ich tak veľa, že sme súbežne s električkou museli vypraviť aj našu Karosu B732. Niet sa čomu čudovať, veď pekné počasie a bezplatné cestovanie pre všetky deti urobili svoje. A ak k tomu pridáme aj prehliadku cestných veteránov, je o popoludňajší program postarané.

Na prvej jazde do Trenčianskych Teplíc panovala medzi cestujúcimi, príjemná atmosféra. Niektorí z nich si prišli zaspomínať na staré dobré časy, iní sa zaujímali o letnú víkendovú premávku.

Na prvej jazde nebola o cestujúcich núdza
Na prvej jazde nebola o cestujúcich núdza

Po príchode do kúpeľného mesta mohli cestujúci zavítať na Deň zdravia, alebo si spraviť individuálny program. No našli sa aj takí, ktorí sa spolu s obyvateľmi a návštevníkmi Trenčianskych Teplíc vydali hneď na spiatočnú cestu.

Železničná stanica v trenčianskych Tepliciach opäť ožila cestujúcimi
Železničná stanica v trenčianskych Tepliciach opäť ožila cestujúcimi

Po návrate do Trenčianskej Teplej už v areáli depa čakalo na návštevníkov množstvo historických automobilov, motocyklov i Velorexov z blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Vzhliadnuť tu bolo možné značky ako Škoda, Wartburg, Fiat, či legendárny Trabant, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou veteránskych akcií.

Pohľad na výstavu cestných veteránov
Pohľad na výstavu automobilových veteránov

Veľkému záujmu sa tešila aj Trenčianska miniatúrna železnica pod vedením motorvodiča PetraKkrálika, na ktorú sa čakalo v rade ako za socializmu na banány. laughing No kto počkal, ten sa dočkal.

Veľkému záujmu zo strany návštevníkov sa tešila aj Trenčianska miniatúrna železnica
Veľkému záujmu zo strany návštevníkov sa tešila aj Trenčianska miniatúrna železnica

Deti si však nenechali ujsť ani jazdu na koni, či obľúbené maľovanie na tvár. Stačilo si iba vybrať ten správny motív a farebný odtieň, posadiť sa na stoličku a oddať sa do rúk skúsenej maliarky. Či sa však kresby podarili, necháme na posúdení rodičov svojich ratolestí.

Deti si nenechali ujsť ani jazdu na koni
Deti si nenechali ujsť ani jazdu na koni

Nuž a ako by to bolo, keby návštevníci nemohli nahliadnuť aj do nášho depa. Zatiaľ čo deti obdivovali najmä modelové koľajisko s parnou trakciou, dospelí sa zaujímali aj o prebiehajúcu rekonštrukciu električky Delimonky, a výstavu koľajových i cestných vozidiel doplnenú o dobové uniformy, staré cestovné lístky, železničné i cestné modely, železničnú historickú, techniku i staré rádioprijímače.

Prehliadka električkového depa
Prehliadka električkového depa

Najväčšie rady už tradične boli pri našom električkovom bufete. Veľký záujem bol o hranolky s horčicou alebo kečupom, na ktoré sa čakalo aj dobrú pol hodinu. V kurze však boli aj guláš, napolitánky, čapovaná kofola pivko a pre vodičov čapované nealkoholické pivo. „Vynikajúci guláš. Pravý kotlíkový, ako zo záhradky,“ pochvaľovala si jedna z mladších návštevníčok. „Taký dobrý guláš som nejedol už ani nepamätám,“ dodal ďalší z návštevníkov. V ponuke však boli aj chutné zdobené perníky a kto chcel, mohol si zakúpiť aj nejaké suveníry na pamiatku.

V našom depe bolo po celý deň pripravené malé občerstvenie
V našom depe bolo po celý deň pripravené malé občerstvenie

Vyvrcholením akcie bola súbežná jazda cestných veteránov, električiek a autobusu v sprievode polície, ktorá sa tešila veľkému záujmu zo strany návštevníkov. Preplnené električky a tlačenica v autobuse. Kto mal šťastie, mohol sa do kúpeľného mesta odviesť komfortne na niektorom z historických automobilov. Ich účasť bola v tomto roku až tak veľká, že sme začiatok súbežnej jazdy museli presunúť na zastávku Trenčianska Teplá, obec. Prvým vozidlom v kolóne bola stará známa Škodovka 120 v úprave VB pripomínajúca roky nie tak dávno minulé. Aj napriek zmeny štartu všetko dopadlo na výbornú.

Konvoj cestných veteránov smeruje do Trenčianskych Teplíc
Konvoj cestných veteránov smeruje do Trenčianskych Teplíc

Ani v Trenčianskych Tepliciach nebola o fanúšikov cestných veteránov núdza. Veď kto z Vás by si nepozrel dopravné prostriedky, ktoré v minulosti bežne brázdili po našich cestách. cool

Výstava veteránov v Trenčianskych Tepliciach
Výstava veteránov v Trenčianskych Tepliciach

Majú to veľmi dobre zorganizované. Žiadne naháňačky, pokojná jazda za asistencie polície. Oni už vedia ako na to. Som rád, že sme sa mohli zúčastniť,“ pochvaľoval si vodič Trabantu a dodal. „Toto je najspoľahlivejšie auto. nenáročné na údržbu a ide ako hodinky.

Na spiatočnej ceste do Trenčianskej Teplej
Na spiatočnej ceste do Trenčianskej Teplej

V podvečerných hodinách nasledovali ešte dve jazdy električiek do Trenčianskych Teplíc, ktoré boli primerane zaplnené cestujúcou verejnosťou. A keď slnko pomaly začalo zapadať, vrátili sa električky späť do depa.

Deti si Medzinárodný deň detí užili naozaj do sýtosti
Deti si Medzinárodný deň detí užili naozaj do sýtosti

Veľké množstvo návštevníkov, ktorí v tento deň zavítali na našu železničku nepochybne svedčí o tom, že táto akcia sa vydarila. Najväčší záujem je už tradične o jazdy električkou.. Oprava Delimonky však nejde zo dňa na deň. Aj preto súbežne s električkou vypravujeme posilový autobus. Ak chcete mať istotu, že sa do električky dostanete, odporúčame Vám prísť na stanicu v dostatočnom predstihu.

Leto sa pomaly blíži a s ním aj druhý ročník letnej víkendovej prevádzky do Trenčianskych Teplíc. Dovtedy nás ale ešte čaká oslava 107. výročia od spustenia prevádzky železničky, počas ktorej sa môžete tešiť aj na...Nie, nie, ešte Vám to neprezradíme. Ale ak bude sledovať náš web, či Facebook, všetko sa včas dozviete.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Martin Šiltberger
Video: Považie online.sk

Go to top