Jazdy električiek a Karosy B 732 do Trenčianskych Teplíc, výstava hasičských veteránov, ukážka zásahu hasičov, či občerstvenie v depe električiek. To všetko ste mohli zažiť prvú májovú sobotu, ak ste zavítali na našu železničku.

Príjemné jarné počasie prilákalo na našu železničku veľké množstvo pravidelných i nových návštevníkov. Keď náš motorvodič Miško o 12.30 pristavil električkovú súpravu na železničnú stanicu v Trenčianskej Teplej, začala sa rázom zapĺňať cestujúcimi. Tých však na prvej jazde veľmi veľa nebolo, takže jazda električkou bola celkom príjemná. Zaujímavou zmenou bolo aj hlásenie staničného rozhlasu, ktorý informoval o mimoriadnom osobnom vlaku smer Kaňová a Trenčianske Teplice s pravidelným odchodom 13 hodín, nula minút.

Po príchode do Trenčianskych Teplíc sa väčšina cestujúcich vybrala na malú prechádzku po kúpeľnom meste. Uvoľnili tak miesto ďalším záujemcom o jazdy električkou, ktorí nás už netrpezlivo čakali na železničnej stanici.

Súprava električiek rady 411 prechádza zastávkou Kaňová

Po návrate do Trenčianskej Teplej už na železničnej stanici čakala na návštevníkov malá výstava hasičských veteránov z Trenčianskej Teplej, Trenčianskych Teplíc, Omšenia, či Iliavky medzi ktorými nechýbali ani Karosa, Klokner, Praga, Škoda, či Tatra.


Výstava hasičských veteránov na železničnej stanici v Trenčianskej Teplej

V električkovom depe si zase bolo možné pozrieť stálu expozíciu cestnej i železničnej dopravy doplnenú o malú výstavu dobových rádioprijímačov. Návštevníci sa však zaujímali aj o rekonštrukciu električky 411.902-0 "Delimonka", ktorá je od minulého leta odstavená z premávky.


Výstava cestných veteránov v električkovom depe

Deti zase upútalo modelové koľajisko v mierke 1:22,5, no nenechali si ujsť ani vozenie na koňoch, či obľúbené maľovanie na tvár.


Veľkým magnetom pre detských návštevníkov bolo modelové koľajisko s parnou lokomotívou

Nezabudli sme však ani na občerstvenie. V našom električkovom bufete si bolo možné zakúpiť guláš, cigánsku pečienku, hranolky s horčicou, alebo kečupom, napolitánku, kávu, kofolu, minerálku, či nealkoholické pivo.


V električkovom depe nebola núdza ani o občerstvenie

Veľkému záujmu zo strany malých i veľkých návštevníkov sa už tradične tešila naša Trenčianska miniatúrna železnica, ktorá v pravidelných intervaloch vozila cestujúcich po areáli depa. Malá električka odviezla počas dňa 364 cestujúcich a najazdila 14 km. Jej motorvodič Peter Králik zvedavým návštevníkom prezradil, že takáto železnička nie je jediná. „Mám aj model našej zubačky a pokiaľ sa prídete pozrieť na oslavy 120. výročia ozubnicovej železnica Štrba – Štrbské pleso budete sa s ňou môcť aj odviesť.“


Veľkou atrakciou boli nepochybne jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici

K slovu sa však dostali aj dobrovoľný hasiči z Trenčianskej Teplej, ktorí predviedli ukážku hasenia horiaceho auta. Stará Škodovka nám dobre horela, no vďaka šikovným hasičom, nezhorela do tla. Jej opätovný návrat na slovenské cesty je však viac než otázny. laughing


Horí Škodovka, horí  laughing

Vyvrcholením akcie bola súbežná jazda električiek, Karosy B 732 a hasičských veteránov za sprievodu polície, ktorá sa každoročne stretáva s pozitívnym ohlasom verejnosti. Záujem o jazdu hasičským veteránom bol veľmi veľký, no ako sa hovorí – kto prv príde, ten prv berie. laughing Zo samotnej cca 20-minútovej jazdy však nemali radosť len detskí návštevníci, ale aj samotní hasiči, ktorí počas jazdy púšťali húkačky a najznámejšiu hymnu všetkých hasičov „Co jste hasiči“. Dobrá nálada sa tak rýchlo rozšírila aj medzi obyvateľov Trenčianskej Teplej i Trenčianskych Teplíc, ktorí nám s nadšením mávali a spievali spolu s nami.


Súbežná jazda do Trenčianskych Teplíc bola príjemným vyvrcholením našej akcie

Po príchode do kúpeľného mesta sa hasiči odstavili na parkovisku pri autobusovej stanici, kde si ich prišlo pozrieť viacero obyvateľov i návštevníkov mesta. Nechýbali medzi nimi ani mladé dievčatá, ktoré sa bez najmenších problémov vyšplhali na korbu hasičského auta a vychutnávali si neopakovateľnú jazdu do Trenčianskej Teplej. 


Výstava hasičských veteránov v Trenčianskych Tepliciach

Aby sa cestujúci nemuseli v električkách tlačiť, vypravili sme v podvečerných hodinách ešte dva spoje  do Trenčianskych Teplíc. V električkách tak panovala príjemná atmosféra, ktorú si vychutnávali aj nemecky hovoriaci dopravní nadšenci. Naše šarmantné sprievodkyne cestujúcim ochotne odpovedali na otázky spojené s prevádzkou železničky a informovali ich aj o blížiacej sa letnej víkendovej premávke. A kto si chcel od nás odniesť niečo na pamiatku, mohol si od nášho personálu zakúpiť niektorú z magnetiek s motívom TREŽ.


Cestujúci si vychutnávajú májové jazdy našich električiek

Na úzkorozchodnej železnici sme počas dňa previezli 950 cestujúcich. Ak ste medzi nimi náhodou neboli, môžete tak urobiť v sobotu 4. júna 2016 kedy budeme jazdiť pri príležitosti Medzinárodného dňa detí.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Tiema Drobcová
Video: JTimea Drobcováuraj Škvarka, Petino hp a PovažieOnline.sk

 

Go to top