Jazdy električiek rady 411.9 do Trenčianskych Teplíc, folklórny program, prehliadka depa i občerstvenie. Aj taká bola veľkonočná nedeľa na našej historickej úzkorozchodnej železnici. Príjemné jarné počasie prilákalo do Trenčianskeho kraja množstvo pravidelných i nových návštevníkov, ktorí sa rozhodli stráviť veľkonočné popoludnie nostalgickými jazdami do Trenčianskych Teplíc.

Prvý odchod električiek bol už tradične o 13:00. Keďže vonku bolo pekné počasie a záujemcov o jazdy električiek prevyšoval ich kapacitné možnosti, do kúpeľného mesta sme súbežne s električkami vypravili aj starú dobrú Karosu B 732.1654 #101, ktorá si tak isto našla svojich priaznivcov. Približne 20-minútovú jazdu nám hrou na staré hudobné nástroje spríjemnili Jakub Milka, Jano Fridecký, Šimon Robota a kapela Bosorákovci vďaka ktorým panovala v električke príjemná atmosféra.


Električky rady 411.9 na zastávke Kaňová

Po príchode do Trenčianskych Teplíc sa ľudia mohli poprechádzať po rozsiahlom kúpeľnom parku, alebo si zakúpiť vynikajúce kúpeľné oblátky upečené priamo pred očami zákazníkov. Tí čo ostali na stanici si zase mohli za pomoci starých hudobných nástrojov a harmoniky zaspievať známe ľudové piesne ako V pondelok doma nebudem, Na Orave dobre, na Orave zdravo, Neďaleko od Trenčína, Krčmarik maličký a mnohé ďalšie. Nechýbalo však ani občerstvenie v podobe horúceho čaju a grogu, ktoré bolo už tradične v cene cestovného lístka.


Veľkonočná atmosféra na stanici v Trenčianskych tepliciacT

Po návrate do Trenčianskej Teplej mohli návštevníci nahliadnuť do električkového depa, ktoré sa postupne mení na malé dopravné múzeum. Okrem električky 411.902-0 „Delimonka“, ktorá sa v tomto obdobní podrobuje rozsiahlej oprave v ňom bolo možné vidieť aj ďalšie koľajové exponáty ako pracovný motorový vozeň MUV 69 na opravu trolejového vedenia, posunovaciu lokomotívu DH 100, či historický poštový vozeň, ktorý sa v súčasnosti tak isto podrobuje rekonštrukcii. Cestná doprava bola zastúpená automobilmi značky Škoda a Fiat, bicyklami a motocyklami.


Expozíciu cestných veteránov zastupovala aj táto červená Škodovka

Veľkým lákadlom pre detských návštevníkov bolo nepochybne modelové koľajisko v mierke 1:22,5. Nemenej zaujímavá však bola aj prehliadka expozície s dobovými uniformami, starými cestovnými lístkami, cestnými i železničnými modelmi.


Pohľad na vitrínu s autobusovými a automobilovými modelmi

Vzhliadnuť však bolo možné aj malú výstavu starých rádipríjmačov a železničnej techniky medzi ktorou nechýbali ani vodný žeriav, či zvonkové návestidlo. Z informačných panelov, ktoré železničke venovala Miestna akčná skupina Strážovské vrchy (predtým Teplička) sa mohli návštevníci dozvedieť viac o mikroregióne Teplička. Históriu železničky pripomínali dobové fotografie i cestovný poriadok s ktorým električka v roku 2011 dojazdila.


Vodný žeriav ako súčasť expozície dopravného múzea

Veľkému záujmu malých i veľkých návštevníkov sa už tradične tešila Trenčianska miniatúrna železnica, ktorá vozila záujemcov po areáli depa.


Stretnutie rôznych dopravných systémov - v popredí Trenčianska miniatúrna železnica, v zadu električka 411.9 a Karosa TREŽ, n.o.

Popoludní sa uskutočnili ešte ďalšie dve jazdy električiek do Trenčianskych Teplíc. Cestujúcich bolo neúrekom a kto sa nezmestil do preplnenej električky, musel sa uspokojiť s autobusom. Niektorí cestujúci s tým síce neboli veľmi nadšení, no našli sa aj takí, ktorí si takúto jazdu nevedeli vynachváliť.


Spokojní cestujúci v starej dobrej Karose

Záujem návštevníkov o naše akcie rastie o čom svedčia aj odkazy v našej knihe návštev. Ak ste však na tejto akcií náhodou medzi nimi neboli, nezúfajte. V sobotu 7. mája 2016 za účasti historickej hasičskej techniky spolu s Vami oslávime sviatok svätého Floriána, patróna hasičov.

Text, foto a audio: Jaroslav Filo
Video: Timea Drobcová a Peter Čačko (Považie Online)

 

Go to top