Jazdy historických električiek za vysvedčenie, prehliadka depa, občerstvenie, či prebiehajúci fašiangový program v Trenčianskej Teplej a Trenčianskych Tepliciach. Aj také boli februárové jazdy električiek rady 411, ktoré sme zorganizovali uplynulú sobotu 6. februára 2016 pri príležitosti polročného vysvedčenia.

Ani sme sa nenazdali a žiaci i študenti základných a stredných škôl vstúpili do druhej polovice školského roka. Niektorí so samými jednotkami, iní s cieľom zlepšiť sa v predmetoch, ktoré im veľmi nejdú. Aby sme ich odmenili za ich doterajšie úsilie, na prvú februárovú sobotu sme pre ne pripravili jazdy za vysvedčenie. A nie hocijaké. Každý, kto nabral odvahu a doniesol si so sebou svoje vysvedčenie, cestoval v našej električke bezplatne.

No zatiaľ čo na obecnom trhovisku vrcholil fašiangový program, v areáli depa sme sa usilovne pripravovali na akciu. Lebo ako sa hovorí, nič netreba nechávať na náhodu. A keď sme po 12:30 pristavili naše električky rady 411 k 1. nástupišťu, začali sa pri nich zbiehať malí i veľkí cestujúcich bažiaci po nostalgickej jazde do Trenčianskych Teplíc. Niektorí si prišli spríjemniť sobotné popoludnie, iní využili naše služby v rámci fašiangovej zábavy v Trenčianskych Tepliciach. Nuž ale poďme pekne po poriadku.


Električky 411.0 krátko po pristavení k 1. nástupišťu

S úderom 13-tej hodiny sme sa pomaly ale isto pohli zo stanice. Vonku bolo príjemné počasie a medzi cestujúcimi vládla príjemná atmosféra. Na nácestných zastávkach k nám pristupovali ďalší cestujúci túžiaci po jazdách električkou. A hoci niektorí z nich počas jazdy stáli, neboli sme úplne preplnení. "Teraz sa odvezieme do Trenčianskych Teplíc a večer sa vrátime späť do Trenčianskej Teplej, kde nás čaká naše autíčko. Dovtedy si spravíme program v kúpeľoch a pôjdeme sa pozrieť aj k Vám do depa," opisovala svoje plány jedna z cestujúcich.


Preplnená električka plná detských cestujúcich, ktorí po preukázaní sa platným vysvedčením cestovali grátis

Po príchode do kúpeľného mesta sa okolo nás zbehlo množstvo ľudí. Niet sa čo čudovať. Veď kto z Vás by sa nezohrial pri varenom punči, či horúcom čaji, ktorý bol ako vždy v cene cestovného lístka. Zatiaľ čo sa niektorí osviežili priamo na stanici, iní sa rýchlo presunuli na námestie, aby sa zapojili do fašiangového sprievodu a pochutnali si na vynikajúcich slaných i sladkých špecialitách. Väčšina ľudí došla síce iba v civile, ale nechýbali ani v skutku originálne fašiangové masky. Napríklad taká smrtka ktorej by sme sa za normálnych okolností báli, no na fašiangovej zábave s folklórnou skupinou Ozvena a dychovou hudbou Lieskované sa s ňou mnohí vybláznili do sýtosti.


Fašiangová zábava na námestí v Trenčianskych Tepliciach

Po návrate do Trenčianskej Teplej si návštevníci mohli pozrieť zázemie nášho električkového depa. Okrem cestných i koľajových vozidiel v ňom mohli vzhliadnuť aj informačné panely o mikroregióne Teplice, či expozíciu starých rádiopríjimačov a železničnej techniky. Veľký záujem bol aj pomerne novú expozíciu  s dobovými uniformami, starými cestovnými lístkami, dopravnými predpismi, cestnými i železničnými modelmi. "Máte to tu úplne perfektné. Na túto LIAZku, i RTO-čkusi ešte dodnes pamätám," povedal s nadšením jeden z návštevníkov. "Toto sú vláčiky, ktoré jazdili u nás? Vôbec som netušila, že na železnici sme mali aj takéto poschodové vlaky," pridala sa s úžasom mladšia pani. "To je sranda, tieto cestovné lístky si ešte pamätám," zaspomínala si ďalšia z návštevníčok.


Veľký záujem bol aj o prehliadku expozície nášho malého dopravného múzea

Naše jazdy si nenechala ujsť ani Slovenská televízia a Televízia Považie a naši návštevníci si aj tento krát mohli zakúpiť suveníry v podobe magnetky s motívom našej železničky.


Riaditeľ železničky Dušan Nosál robí rozhovor pre RTVS

Na úzkorozchodnej trati Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice sme popoludní spravili ešte 2 nostalgické jazdy, ktoré sa tak isto tešili značnému záujmu verejnosti medzi ktorými nechýbali ani turisti z Nemecka i Čiech. "Ja som prišiel do Teplej z Čiech. Všimol som si, že depo máte otvorené, tak som sa prišiel pozrieť. Ani by ma nenapadlo, že sa budem môcť odviesť aj električkou," opísal nám svoje dojmi mladý chalan.


Úzkorozchodná električka na zastávke Trenčianska Teplá - obec

A ako našu akciu vnímajú jej návštevníci? "My chodievame na všetky Vaše akcie a keď jazdíte každý víkend, prídeme sa s električkou odviesť aj v tedy," prezradila jedna z pravidelných cestujúcich. "Je pekné, že sa takto snažíte zachovať električku pre budúce generácie. Bola by veľká škoda, keby električka už nikdy nejazdila. Čudujem sa našim železniciam, že nevedeli jej pravidelnú premávku udržať až doteraz. Nuž ale čo narobíme ak sa niekto rozhodne pre najjednoduchšie riešenie..," povedal jeden otecko. "Prajem vám veľa úspechov a verím, že sa budeme ešte dlho stretávať na takýchto akciách," doplnil ďalší z cestujúcich.

Nuž čo dodať. Februárové jazdy električiek do Trenčianskych Teplíc sú úspešne za nami. Chystajte si korbáče, i hrnce s vodou, lebo 27. marca na Veľkonočnú nedeľu ak nebudete mať robotu, Vás opäť prevezieme kúpeľnou električkou.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Timea Drobcová
Video: Timea Drobcová

Go to top